KOUPIT

Andropauza anebo přechod u mužů: Příznaky, příčiny, léčba

Tynna
16. 8. 2022

Andropauza se vyskytuje přibližně u každého druhého muže mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Jednotlivé příznaky lze zmírnit různými technikami, lze také použít hormonální terapii. Není tak známý a diskutovaný jev jako ženská menopauza. Co vlastně přechod u muže znamená a jaké jsou první příznaky přechodu? Kdy nastává a jaké problémy může přinášet?

Andropauza neboli mužský přechod. Co vlastně znamená mužský přechod a jaké jsou první příznaky přechodu? Kdy k němu dochází a jaké problémy může přinést? Tento jev nemusí nutně postihnout každého muže; vyskytuje se u necelé poloviny mužů ve věku od čtyřiceti do šedesáti let. Hlavní příčinou je pokles testosteronu v těle. Hormon testosteron u mužů neklesá tak rychle jako u žen estrogen, příznaky přechodu nejsou příliš zřejmé. Léčba spočívá ve zmírnění jednotlivých příznaků různými technikami, lze také použít hormonální terapii. Zdravější životní styl, přiměřená strava a fyzická aktivita jsou vždy prospěšné.

Andropauza není nemoc, ale přirozený jev. Termín “andropauza” zavedl na počátku 80. let 20. století Dr. Alfred C. Kinsey k popisu poklesu hladiny mužských hormonů, ke kterému dochází s přibývajícím věkem a který může vést ke stavům, jako je andropauzální hyperplazie prostaty (zvětšení prostaty).

Andropauzu lze rozpoznat podle různých příznaků a symptomů, jako je nízké libido, erektilní dysfunkce, snížení svalové hmoty a síly, úbytek hustoty kostí, zvýšený přírůstek tělesného tuku/přibývání na váze, vypadávání vlasů, návaly horka/noční pocení/poruchy spánku/deprese/podrážděnost a změny nálad. Ve většině případů nebudou tyto příznaky natolik závažné, aby zasahovaly do každodenního života, ale pokud se neléčí, mohou ovlivnit kvalitu vašeho života.

Nenápadné příznaky

První příznaky andropauzy jsou často nenápadné – můžete si všimnout některých změn ve svých sexuálních funkcích nebo fyzickém vzhledu, aniž byste si uvědomovali, že se pod povrchem děje něco závažného. Je však důležité nechat se vyšetřit lékařem dříve, než se situace zhorší; jakmile pocítíte plný rozsah těchto příznaků, mohou se časem stát velmi vysilujícími, pokud se neléčí.

Kdy začíná mužský přechod?

První příznaky andropauzy se objevují mezi 40. a 50. rokem života, kdy hladina testosteronu u muže klesá přibližně o 30 %. Tento pokles pokračuje přibližně do 60 let věku nebo déle, kdy dosáhne průměrné hladiny asi o 5-10 % nižší než u mladého muže. Jedná se o termín označující pokles hladiny testosteronu, ke kterému dochází u mužů mezi 40. a 60. rokem života.

Často se označuje jako “mužská menopauza”, protože má podobné příznaky jako ženská menopauza. Ačkoli mezi hormonálními cykly žen a mužů existuje mnoho rozdílů, andropauza je přesto stav, který každoročně postihuje miliony mužů. Studie prokázaly, že přibližně 50 % všech mužů starších 50 let má nízkou hladinu testosteronu, ačkoli ne každý s nízkou hladinou testosteronu pociťuje příznaky, jako je únava, úbytek svalové hmoty a libida.

Erektální dysfunkce

Andropauza se odborně nazývá také “mužský hypogonadismus”, “nedostatek androgenů” nebo “nízká hladina testosteronu”, protože je způsobena nízkou hladinou testosteronu u mužů. Andropauzální muži mají nižší hladiny celkového testosteronu, volného testosteronu a biologicky dostupného testosteronu. Andropauza může také způsobovat problémy s erektilní dysfunkcí (ED), protože ovlivňuje nervy, které signalizují vzrušení z hloubi těla.

Slábnoucí nervy

Proto je ve vyšším věku potřeba se pro plnohodnotní sexuální život léčit čím dřív nakolik jinak vám nezbyde jiná možnost než se léčit hormonální léčbou ve vyšším věku, jelikož tyto nervy po letech hormonálních výkyvů způsobených normálním stárnutím a nemocí slábnou, nereagují již tak dobře při sexuální stimulaci. Pokud po 40. roce života pociťujete některé z těchto příznaků, a to již déle než 6 měsíců, pak je možná na čase navštívit lékaře a nechat se vyšetřit na hypogonadismus (nízkou hladinu testosteronu).

Jaká je možná léčba?

Muži v přechodu mohou prožívat těžké období, zejména pokud se snažili se svými příznaky vypořádat bez pomoci, kterou potřebují. Tehdy je důležité znát své možnosti: navštívit urologa, sexuologa, endokrinologa nebo přímo androloga. Praktický lékař vám může poradit, ke kterému lékaři se obrátit. Může také doporučit vhodného specialistu, který má zkušenosti s léčbou mužských problémů.

Cvičení

Pro začátek je nejlepší změnit svůj životní styl: zvýšit množství pohybu, zaměřit se na zdravou stravu, dostatečně spát a odpočívat a najít si nějaké koníčky. Inkontinence u mužů v tomto období není nic výjimečného – je to jen známka toho, že děláte všechno správně! Kromě cvičení je nutné zařadit posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků.

Kouření a pití

Také se zkuste zaměřit na pomalé odstranění kouření a pití ze života. Kouření totiž urychluje vyčerpání zásob zinku v těle, přičemž právě zinek je základním stavebním prvkem testosteronu. Pokud dostatečně zinek nepřijímáme ve stravě, vznikne jeho deficit. Alkohol potlačuje produkci testosteronu. Zvyšuje produkci jiných hormonů, které testosteron doslova vytlačují. Pokud pijete každý den, tvorba testosteronu je velmi nízká. Kruh je zamotaný, protože čím těžší projevy andropauza má, tím větší je riziko, že muž alkoholu přepadne a tvorbu testosteronu ještě více oslabí.

Potraviny

Jezte čerstvě, pestře, vydatně, ale nepřejídejte se a ani nehladovějte. Napomohou vám potraviny bohaté na vitamin A (zvířecí vnitřnosti, hlavně játra, sýry, vejce, mrkev, špenát, meruňky, šípky), C (rybíz, zelí, brokolice, paprika, květák, kapusta, křen, citrusy, bobulové ovoce), E (klíčky, ořechy a semena, sója, máslo, mléko) a B (kvasnice, maso, sýry, obiloviny, luštěniny, ořechy), dále ty s obsahem hořčíku (ovoce, zelenina, luštěniny, maso, ryby, ořechy), zinku ( mořské plody, semínka a jadérka, hovězí maso, ryby, mléčné výrobky), vápníku (mléčné výrobky, ryby, zelenina, sójové produkty, ořechy, semena, zelený čaj, mák) a selenu (vnitřnosti, ryby, mořské plody, mořské řasy, zelenina).

Hormonální léčba

Možná je také hormonální léčba, ale o té by měli uvažovat pouze lidé, u nichž byla diagnostikována rakovina prostaty nebo cévní onemocnění, a také diabetici a lidé s problémy s játry nebo ledvinami nebo se spánkovou apnoí. Pro hormonální léčbu je nutné provést laboratorní vyšetření a zvážit celkový zdravotní stav pacienta – ale ani hormony nemusí odstranit špatné nálady a návaly horka! Muži mohou být stále náchylní k depresím bez ohledu na to.

Závěr

Andropauza se vyskytuje přibližně u každého druhého muže mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Jednotlivé příznaky lze zmírnit různými technikami, lze také použít hormonální terapii. Není tak známý a diskutovaný jev jako ženská menopauza. Co vlastně přechod u muže znamená a jaké jsou první příznaky přechodu? Kdy nastává a jaké problémy může přinášet? Tento jev nemusí nutně postihnout každého muže, vyskytuje se pouze u necelé poloviny věkové kategorie od čtyřiceti do šedesáti let. Hlavní příčinou je pokles testosteronu v těle. Hormon testosteron u mužů neklesá tak rychle jako u žen, příznaky přechodu nejsou příliš zjevné. Léčba spočívá v mírnění jednotlivých příznaků různými technikami, může být použita i hormonální léčba. Vždy prospívá zdravější životní styl, odpovídající strava a fyzická aktivita.

Doplňky stravy na vyrovnání hladiny hormonů

Vyhledejte doplňky stravy na čistě přírodní bázi. My jsme hledali doplňek, který na trhu neměl obdoby, a tak jsme vyvinuli vlastní produkt. Více si můžete přečíst v Našem příběhu o vzniku TSTBOOSTERU. Pokud Vás rovnou zajíma jedinečné složení našeho Testosteron Boosteru přejděte na stránku Složení TSTBOOSTERU.

Nízká hladina testosteronu je běžný zdravotní stav, který je charakterizován smutkem, nízkou energií, únavou, sníženou kognicí, přibíráním na váze, sníženou svalovou silou a špatným libidem.Strategie, o kterých jsme hovořili v tomto článku, nejsou schváleny FDA k prevenci, léčbě, zmírnění nebo vyléčení nízké hladiny testosteronu, ale byly užitečné pro mnoho jedinců, kteří chtějí zlepšit své sexuální a hormonální zdraví.

Sdílet na 
KOUPIT

Doporučujeme

DOPRAVA ZDARMA
AKCE
4 tablety denně
Energie na 1 měsíc – 120 tablet
tst booster 120 tablet
790 Kč
DOPRAVA ZDARMA
AKCE
1 BALENÍ ZDARMA
Energie na 4 měsíce – 480 tablet
akce 3+1 zdarma
2370 Kč
3160 Kč