Dopamin neboli hormon štěstí je druh neurotransmiteru, který se vytváří v mozku, je zodpovědný za přenos signálů mezi nervovými buňkami a hraje velkou roli v tom, jak se cítíme. Jak přirozeně hormon štěstí v těle zvýšit a jaké jsou příznaky nedostatku a přebytku?
Když se dopamin uvolňuje ve velkém množství, vytváří pocity potěšení, které nás motivují k opakování konkrétního chování. Naproti tomu nízká hladina dopaminu je spojena se sníženou motivací a sníženým nadšením pro různé aktivity. Dopamin se podílí i na mnoha tělesných funkcích, jako je ovládání motoriky, pozitivní myšlení, funkce srdce a ledvin, spánek a jeho kvalita, paměť a soustředění či výkon a fungování mozku a má přímý dopad na centrální nervový systém. Dopamin lze zvýšit zavedením zdravého životního stylu.
Pokud máme dopaminu v těle příliš málo anebo naopak příliš hodně, může to vést k řadě zdravotních problémů. Nedostatek dopaminu v těle se může projevit rychlými výkyvy nálad, pocitem neschopnosti a beznaděje či někdy i závislostí na kofeinu. Bylo také zjištěno, že závislost na drogách a cukru může časem způsobovat nedostatek dopaminu.
Je také možné mít v těle příliš mnoho dopaminu. Mezi příznaky příliš vysoké hladiny dopaminu patří vysoké libido, úzkost, potíže se spánkem, zvýšená energie, mánie a stres. Když jsou určité části mozku vystaveny příliš velkému množství dopaminu, například bezprostředně poté, co jedinec požije nelegální drogy, může se vyskytnout jiné chování v podobě agrese, halucinace, nevolnosti či deprese. Nadbytek dopamninu se v dnešní době hojně vytváří závislostí na sociálních sítích, kdy jedinec má potřebu neustále sdílet svůj osobní život a očekává pozornost od svých sledujících. Odborně se to nazývá digitální závislost a způsobuje dopaminovou závislost. Může se ovšem jednat i o závislost na sladkém, na různých psychotropních látkách či na hazardních hrách.
Dopamin se podílí na mnoha psychických onemocněních. Abnormálně fungující dopaminové receptory hrají roli v duševním i fyzickém zdraví. Snížená hladina dopaminu se může vyskytnout u určitých neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, kdy nervové buňky odpovědné za produkci a uvolňování dopaminu umírají. I schizofrenie je spojena se změnami mozkových dopaminových receptorů, u schizofrenie je dopaminu příliš velké množství, mozek je tím zahlcen a není schopen všechny informace zpracovat.
Náš životní styl, co jíme, jak často cvičíme a další aktivity mají vliv na vytváření dopaminu v těle. Proto je důležité přijmout vědomá opatření k udržení správné hladiny dopaminu v těle. Jezte potraviny, které podporují tvorbu dopaminu, jako jsou:
Náš produkt je speciálně navržen pro podporu hormonální rovnováhy, regenerace svalů a lepšího duševního zdraví. Obsahuje jedinečnou směs přírodních ingrediencí, které byly pečlivě vybrány pro svou účinnost při podpoře zdraví mužů.
TST booster obsahuje například Shilajit Mumio, které bylo prokázáno jako pomocník při podpoře růstu a opravě svalů. Obsahuje také Kyselinu d’sparagovou, která pomáhá udržovat zdravou náladu a snížovat stres.
Vyhledejte doplňky stravy na čistě přírodní bázi. My jsme hledali doplňek, který na trhu neměl obdoby, a tak jsme vyvinuli vlastní produkt. Více si můžete přečíst v Našem příběhu o vzniku TSTBOOSTERU. Pokud Vás rovnou zajíma jedinečné složení našeho Testosteron Boosteru přejděte na stránku Složení TSTBOOSTERU.
Dále si přečtěte: