Vše o TestosteronuJak se můžeme vypořádat s poklesem testosteronu vlivem stárnutí?

Jak se můžeme vypořádat s poklesem testosteronu vlivem stárnutí?

Testosteron je mužský sexuální hormon, který plní v těle člověka ,především muže (ale v ženském těle se vyskytuje také a má vliv na jeho běh) několik zásadních funkcí. Svojí koncentrací rozlišuje genderové charakteristiky. Během vývoje u muže vytváří typické mužné rysy, jako jsou například větší míra muskulatury, doprovázena větší fyzickou silou, větší koncentrace tělesného ochlupení, případně agresivnější jednání a podobně.

 

ZÁSADNÍ FUNKCE TESTOSTERONU V LIDSKÉM TĚLE

Testosteron je mužský sexuální hormon, který plní v těle člověka, především muže (ale v ženském těle se vyskytuje také a má vliv na jeho běh) několik zásadních funkcí. Svojí koncentrací rozlišuje genderové charakteristiky. Během vývoje u muže vytváří typické mužné rysy, jako jsou například větší míra muskulatury, doprovázena větší fyzickou silou, větší koncentrace tělesného ochlupení, případně agresivnější jednání a podobně.

FUNKCE TESTOSTERONU U ŽEN

U žen je testosteron potřeba k vyrovnání rovnováhy s některými ostatními hormony, plodnost a tvorbu některých krevních buněk. U obou pohlaví má testosteron pozitivní vliv na sexuální touhu. Největší koncentrace testosteronu kulminuje u mužů koncem puberty.

Kdežto u žen je hodnota 8-60 ng/dl, tedy 0.28-2.08 nmol/l. S narůstajícím věkem však koncentrace klesají, a především u mužů mohou znamenat sníženou míru sebejistoty a spokojené existence v mnoha směrech.

Typicky to muž pozná na uvadající sexuální touze, či na jakýmkoliv důvodem sníženém sexuálním výkonu.

S klesajícím testosteronem souvisí i menší schopnost organismu regenerovat po fyzickém výkonu, ať už jde o trénink, či obecně sportovní výkon, nebo jinou fyzicky namáhavou aktivitu. Testosteron zvyšuje syntézu bílkovin ve svalech, a tím přímo zvyšuje fyzický výkon a regenerační schopnosti těla.

Zároveň poklesem hladin testosteronu muže můžeme často vypozorovat i častější, či silnější emocionální výkyvy nálad, neboť testosteron ovlivňuje i duševní funkce těla.

PŘÍMÁ APLIKACE HORMONU

Mimo přímé aplikace hormonu jako takového, který je na předpis od lékaře, existují formy suplementace „přírodními testosteron boostery“. Tyto boostery jsou směsi látek většinou rostlinného původu a působí ve svém součtu a synergii nepřímo na zvýšení produkce vlastního hormonu. Tělu testosteron tedy přímo nedodávají, ale působí v těle tak, že kaskádou reakcí přinutí tělo testosteron produkovat větší měrou. Většinou při dostatečném a pravidelném dávkování člověk pozná první efekt už po několika dnech aplikace. Efekt lze typicky vypozorovat a ucítit blahodárným vlivem na sexuální touhu.

POZITIVNÍ VLIV NA ZVÝŠENOU PRODUKCI TESTOSTERONU MÁ ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

 Dále je na místě říct, že zdravý životní styl, a především tvrdý anaerobní silový trénink (s dostatečnou rezistencí a úsilím) má pozitivní vliv na zvýšenou produkci testosteronu. Pokud se tedy kdo rozhodne pro suplementaci testosteron boosterem, silně doporučujeme do synergie přidat i úsilí v oblasti životosprávy a tvrdého tréninku!

Líbil se vám článek? NasDÍlejte ho vašim známým.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkdin
Share on email
Email
Z p ě t N a h o r u Z p ě t N a h o r u