KOUPIT

Jaká je správná hladina testosteronu?

Tynna
9. 3. 2022

Množství testosteronu se v lidském těle v průběhu života mění. Jeho hladina záleží na mnoha proměnných. Záleží jak na věku jedince, tak na pohlaví a v neposledním řadě na celkovém zdravotním stavu. Obecně je u mužů jeho hladina vyšší než u žen.

Mužský hormon

Testosteron je tedy především silný hormon u mužů. Vzniká přirozenou cestou ve varlatech a v buňkách nadledvin. Má schopnost kontrolovat sexuální touhu, regulovat produkci spermií, podporovat tvorbu svalové hmoty, zvyšovat energii, a podporovat imunitu a “mužskost”. Může dokonce ovlivňovat lidské chování, charakteristiky jako je agresivita a soutěživost.

S přibývajícím věkem hladina testosteronu v těle postupně klesá. To může vést k řadě změn, jako je snížení sexuální touhy, náladovost nebo únava.  Příznaky nižší hladiny testosteronu (hypogonadismu) mohou být znepokojivé, ale musí se brát jako přirozená součást stárnutí.

Pohlavní hormon

Testosteron je bezpochyby nejznámějším mužským pohlavním hormonem. Je to jeden ze čtyř androgenních hormonů. Jeho dostatek je klíčový pro správnou funkci mužského organismu. Pokud jeho hladina klesne pod zdravé minimum, můžete pociťovat zhoršení tělesných i psychických funkcí.

Hladina testosteronu kulminuje těsně po dvacátém roce, kdy se cítíme plní sexuální touhy a celkově máme spoustu energie. Do věku 30–40 let máme hormonu obvykle stále ještě dostatek. Nicméně, tak jako ženy zažívají menopauzu, u mužů dochází k syndromu stárnoucího muže (tzv. Aging Male Syndrome).

Mezi nejčastější příznaky snížené hladiny testosteronu patří:

Mezi nejčastější příznaky snížené hladiny testosteronu patří:
horší soustředění
náladovost
úbytek svalové hmoty
nižší libido – zájem o sex
problémy s erekcí
neplodnost
zvýšené riziko Alzheimerovy choroby.
únava

Pokud tedy chceme zjistit, kolik testosteronu v krvi máme, jaké hodnoty můžeme očekávat? Než se rozběhneme k lékaři, aby nám udělal test, bude nás zajímat, že jsou tři formy testosteronu: albumin, sex hormone binding globuline (SHBG) a volný testosteron.

Hodnota volného testosteronu představuje pouhá 2 % z celkového množství testosteronu v krvi. Z hlediska budování svalů je však jeho hladina velice důležitá. Testuje se buď na celkové množství testosteronu v krvi, nebo právě pouze na hodnotu volného testosteronu.

PRŮMĚRNÁ HLADINA TESTOSTERONU 250–950 NG/DL (8,7–32,9 NMOL/L)

A teď už k číslům: průměrná hladina celkového testosteronu je v rozmezí 250–950 ng/dl (v ČR se obvykle používají jednotky nmol/l, v tomto případě 8,7–32,9 nmol/l), někdy se uvádí až 1200 ng/dl. Nad 1000 ng/dl se jedná o pro většinu lidí nedosažitelnou hodnotu (pokud neberete anabolika), ale je dokázáno, že je možné jí dosáhnout.

NÍZKÁ HLADINA TESTOSTERONU 0–400 NG/DL (0–13,9 NMOL/L)

Pokud se nacházíte v této škále, zřejmě máte řadu příznaků nedostatku. Ani pokud jste mladí, není nízká hladina vyloučena.

NORMÁLNÍ HLADINA TESTOSTERONU 400–700 NG/DL (13,9–24,3 NMOL/L)

Jedná se o zdravý stav a neměly by se objevovat žádné příznaky.

VYŠŠÍ HLADINA TESTOSTERONU 700–1000 NG/DL (24,3–34,7 NMOL/L)

Při této hladině nemáte nejmenší problém s růstem svalů ani sexuálními funkcemi.

Uvedli jsme zde orientační rozmezí, kterým se můžete, ale nemusíte řídit. Jak si řekneme v některém z dalších článků, udržovat si vysokou hladinu testosteronu se vám v každém případě vyplatí.

Sdílet na 
KOUPIT

Doporučujeme

DOPRAVA ZDARMA
Testosteron Booster na 1 měsíc – 120 tablet
790 Kč
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
DOPRAVA ZDARMA
SLEVA 10%
Testosteron Booster na 3 měsíce – 360 tablet
2133 Kč
2370 Kč