Zpět do obchodu

Registrace

Co způsobuje nízkou hladinu testosteronu?

Testosteron je klíčový mužský pohlavní hormon tvořený ve varlatech. Účastní se tvorby spermií, je důležitý pro tvorbu svalů a obecně je potřeba pro vývoj pohlavních znaků v období dospívání. S věkem začíná jeho hladina v těle klesat. Obvykle pokles testosteronu začíná po třicátém roce života. Již v tomto věku, případně později, se muži mohou setkat s příznaky jeho nedostatku.

Může za to věk

Jak jsme již řekli v úvodu, hlavní příčinou snižující se hladiny testosteronu je stoupající věk. Příznaky nízké hladiny testosteronu se objevují obvykle až ve věku 45 a více let. Jak poznáte, jestli hormonu máte málo?

V následujícím seznamu uvádíme časté symptomy:

  • snížená kvalita sexuálního života,
  • vypadávání vlasů,
  • úbytek svalové hmoty,
  • psychické potíže,
  • problémy se soustředěním,
  • tvorba vrásek,
  • přibývání na váze,
  • velká prsa.

S těmito příznaky se tedy můžete setkat, máte-li testosteronu málo. V takovém případě je vhodné obrátit se na odborníky a případně hladinu testosteronu v těle navýšit pomocí speciálních preparátů.

Příčiny nízké hladiny testosteronu

Co kromě věku může vést k poklesu hladiny testosteronu v těle? Odpověď na tuto otázku není tak jasná. Vědci tuto oblast stále zkoumají, nicméně se můžeme podívat na některé možné příčiny.

Nadváha

Asi nejpravděpodobnější příčinou významného poklesu testosteronu v těle je nadváha. Pokud máte vyšší množství tukové tkáně, než je zdrávo, váš mužský hormon se přeměňuje na ženský hormon estrogen. To má za následek utlumení tvorby testosteronu a následné změny na těle – mezi viditelné příznaky bezpochyby patří mužská prsa a tuk uložený zejména na břiše.

Diabetes II. typu

Existuje souvislost mezi diabetem II. typu a nedostatkem testosteronu. Diabetes může být spojen s problémy s erekcí.

Erektilní dysfunkce

Jestliže trpíte touto poruchou, měli byste si nechat pravidelně kontrolovat hladinu testosteronu. Ukázalo se totiž, že víc jak třetina mužů s erektilní dysfunkcí má nízkou hladinu mužského hormonu.

Kardiovaskulární potíže

Zatím se nepodařilo zjistit, zda je nízká hladina testosteronu příčinou nebo důsledkem kardiovaskulárních potíží, jako je onemocnění srdce, ateroskleróza či vysoký krevní tlak. Při těchto potížích však existuje možnost, že máte málo testosteronu.

Zpět do obchodu