Hladina testosteronu podle věku

Tím, jak stárneme, se mění hladiny hormonů v našem těle. S přibývajícím věkem klesá produkce testosteronu, což má za následek nejrůznější fyzické i psychické změny. Celková hladina tohoto hormonu obvykle po 40. roce života začne klesat. U řady mužů však zůstávají hodnoty testosteronu v normálním rozmezí i ve stáří.

Snižuje cvičení hladinu Testosteronu_HIGHPROTEIN_článek

Mládí překypuje testosteronem

Hladina mužského hormonu testosteronu začne rapidněji stoupat ve 12–13 letech a svého maxima dosáhne po 20. roce života. To se projevuje na mnoha úrovních – mladí muži jsou plní sexuální touhy, mají velké množství energie, bez potíží budují svalovou hmotu, vyznačují se touhou po úspěchu.

Stagnace v produkci testosteronu

Ve věku 30–40 let mají muži obvykle ještě dostatečné množství testosteronu. Po 40. roce však tělo začne vylučovat méně testosteronu. Každým rokem se jeho produkce snižuje zhruba o 0,4 %. Pomalu se dostavuje syndrom stárnoucího muže (tzv. Aging Male Syndrome), obdoba ženské menopauzy. Spolu s tím se mohou začít objevovat první příznaky nedostatku tohoto hormonu. Patří mezi ně zejména snížené libido a snížená sexuální funkce, úbytek svalové hmoty a přibývání na váze. Dostavují se ovšem také změny psychické – menší vitalita, únava, výkyvy nálad, nedostatečná soustředěnost, úzkostné stavy či deprese.

Nedostatek testosteronu ve stáří

Zdroje se liší při udávání přesného čísla, které by stanovilo nedostatek testosteronu. Setkáme se s hodnotou 13,9 nmol/l, s méně přísnou hodnotou 11 nmol/l, či dokonce s hodnotou 7 nmol/l. Pokud vám lékař zjistí nedostatečnou hladinu testosteronu, může vám doporučit substituční léčbu, která může vést ke zlepšení projevů nedostatku tohoto hormonu. Mezi pozitivní změny se určitě dají zařadit pocit větší životní pohody, lepší zachování svalové hmoty a síly, příznivější poměr tukové a netukové tkáně. Dochází také ke zlepšení sexuálních funkcí a hustoty kostí.