Zpět do obchodu

Registrace

Jak se můžeme vypořádat s poklesem testosteronu vlivem stárnutí?

Testosteron je mužský sexuální hormon, který plní v těle člověka ,především muže (ale v ženském těle se vyskytuje také a má vliv na jeho běh) několik zásadních funkcí. Svojí koncentrací rozlišuje genderové charakteristiky. Během vývoje u muže vytváří typické mužné rysy, jako jsou například větší míra muskulatury, doprovázena větší fyzickou silou, větší koncentrace tělesného ochlupení, případně agresivnější jednání a podobně.

U žen je testosteron potřeba k vyrovnání rovnováhy s některými ostatními hormony, plodnost a tvorbu některých krevních buněk.

U obou pohlaví má testosteron pozitivní vliv na sexuální touhu. Největší koncentrace testosteronu kulminuje u mužů koncem puberty.

Průměrná koncentrace u zdravého muže se pohybuje v intervalu 250-950 ng/dl, což je převedeno na námi nejčastěji užívané jednotky 8.32-32.94 nmol/l.

Kdežto u žen je hodnota 8-60 ng/dl, tedy 0.28-2.08 nmol/l. S narůstajícím věkem však koncentrace klesají, a především u mužů mohou znamenat sníženou míru sebejistoty a spokojené existence v mnoha směrech.

Typicky to muž pozná na uvadající sexuální touze, či na jakýmkoliv důvodem sníženém sexuálním výkonu.

S klesajícím testosteronem souvisí i menší schopnost organismu regenerovat po fyzickém výkonu, ať už jde o trénink, či obecně sportovní výkon, nebo jinou fyzicky namáhavou aktivitu. Testosteron zvyšuje syntézu bílkovin ve svalech, a tím přímo zvyšuje fyzický výkon a regenerační schopnosti těla.

Zároveň poklesem hladin testosteronu u muže můžeme často vypozorovat i častější, či silnější emocionální výkyvy nálad, neboť testosteron ovlivňuje i duševní funkce těla.

Mimo přímé aplikace hormonu jako takového, který je na předpis od lékaře, existují formy suplementace „přírodními testosteron boostery“. Tyto boostery jsou směsi látek většinou rostlinného původu a působí ve svém součtu a synergii nepřímo na zvýšení produkce vlastního hormonu. Tělu testosteron tedy přímo nedodávají, ale působí v těle tak, že kaskádou reakcí přinutí tělo testosteron produkovat větší měrou. Většinou při dostatečném a pravidelném dávkování člověk pozná první efekt už po několika dnech aplikace. Efekt lze typicky vypozorovat a ucítit blahodárným vlivem na sexuální touhu.

Dále je na místě říct, že zdravý životní sil, a především tvrdý anaerobní silový trénink (s dostatečnou rezistencí a úsilím) má pozitivní vliv na zvýšenou produkci testosteronu. Pokud se tedy kdo rozhodne pro suplementaci testosteron boosterem, silně doporučuji do synergie přidat i úsilí v oblasti životosprávy a tvrdého tréninku!

Zpět do obchodu