Zpět do obchodu

Registrace

Jaká je správná hladina testosteronu?

Testosteron je bezpochyby neznámějším mužským hormonem. Je to jeden ze čtyř androgenních hormonů, tedy mužských pohlavních hormonů. Jeho dostatek je klíčový pro správnou funkci mužského organismu. Pokud jeho hladina klesne pod zdravé minimum, můžete pociťovat zhoršení tělesných i psychických funkcí.

 

Hladina testosteronu

Hladina testosteronu kulminuje těsně po dvacátém roce, kdy se cítíme plní sexuální touhy a celkově máme spoustu energie. Do věku 30–40 let máme hormonu obvykle stále ještě dostatek. Nicméně, tak jako ženy zažívají menopauzu, u mužů dochází k syndromu stárnoucího muže (tzv. Aging Male Syndrome).

Snížená hladina testosteronu

Mezi nejčastější příznaky snížené hladiny testosteronu patří únava, horší soustředění, náladovost, úbytek svalové hmoty, nižší libido (zájem o sex), problémy s erekcí, neplodnost či zvýšené riziko Alzheimerovy choroby.

Pokud tedy chceme zjistit, kolik testosteronu v krvi máme, jaké hodnoty můžeme očekávat? Než se rozběhneme k lékaři, aby nám udělal test, bude nás zajímat, že jsou tři formy testosteronu: albumin, sex hormone binding globuline (SHBG) a volný testosteron. Hodnota volného testosteronu představuje pouhá 2 % z celkového množství testosteronu v krvi. Z hlediska budování svalů je však jeho hladina velice důležitá. Testuje se buď na celkové množství testosteronu v krvi, nebo právě pouze na hodnotu volného testosteronu.

Průměrná hladina testosteronu

A teď už k číslům: průměrná hladina celkového testosteronu je v rozmezí 250–950 ng/dl (v ČR se obvykle používají jednotky nmol/l, v tomto případě 8,7–32,9 nmol/l), někdy se uvádí až 1200 ng/dl. Nad 1000 ng/dl se jedná o pro většinu lidí nedosažitelnou hodnotu (pokud neberete anabolika), ale je dokázáno, že je možné jí dosáhnout.

Nízká hladina testosteronu:

0–400 ng/dl (0–13,9 nmol/l). Pokud se nacházíte na této škále, zřejmě máte řadu příznaků nedostatku. Ani pokud jste mladí, není nízká hladina vyloučena.

Normální hladina testosteronu:

400–700 ng/dl (13,9–24,3 nmol/l). Jedná se o zdravý stav a neměly by se objevovat žádné příznaky.

Vyšší hladina testosteronu:

700–1000 ng/dl (24,3–34,7 nmol/l). Při této hladině nemáte nejmenší problém s růstem svalů ani sexuálními funkcemi.

Uvedli jsme zde orientační rozmezí, kterým se můžete, ale nemusíte řídit. Jak si řekneme v některém z dalších článků, udržovat si vysokou hladinu testosteronu se vám v každém případě vyplatí.

Zpět do obchodu