Jaké jsou příznaky nízké hladiny testosteronu?

O testosteronu je známo, že je to nejdůležitější mužský hormon. V těle vykonává řadu funkcí a jeho nedostatek má širokou škálu příznaků, které mohou narušovat váš spokojený život. Hladina testosteronu s věkem přirozeně klesá. Co ale může způsobit příliš nízká hladina testosteronu?

Snížené libido a chuť na sex

Sexuální touha přirozeně klesá s postupujícím věkem, ale pokud je její úbytek náhlý, značí to nedostatek testosteronu. Tento hormon hraje klíčovou roli pro správnou funkčnost erekce. Oxid dusnatý, který je v testosteronu obsažen, napomáhá spuštění chemických reakcí, které vedou k erekci. Pokud je ho tedy v těle nedostatek, můžete se setkat s problémy s erekcí při sexu či může docházet ke spontánní erekci ve spánku.

Nízká hladina testosteronu rovněž snižuje pohyb semenné tekutiny a tedy spermií, což může být důvodem neplodnosti.

Úbytek svalové hmoty a tloustnutí

Nedostatek testosteronu může mít vliv i na to, jak vypadáte. Zapříčiňuje totiž pokles svalové hmoty a zároveň nárůst tuků v těle. Tady se může jednat tak trochu o začarovaný kruh, protože nadměrné množství tukových buněk v těle má za následek to, že tyto buňky přeměňují testosteron na ženský hormon estrogen. Výsledkem toho je, že dochází k ještě většímu ukládání tuku na břiše a prsou. Nízká hladina testosteronu tedy může způsobit nadváhu, ale stejně tak platí, že nadváha může vést k nízké hladině tohoto hormonu. Zde je rozhodně na místě provést změny v životním stylu.

Změny psychických funkcí

Mezi ty patří zejména výkyvy nálad, únava a nedostatečná koncentrace. Naše emoce přímo ovlivňují naši náladu, a pokud je v této oblasti nerovnováha, může to vést k pocitům smutku či depresivním stavům. V takových případech může být řešením zvýšení hladiny testosteronu namísto užívání antidepresiv. Muži s nedostatkem testosteronu také mohou dlouhodobě pociťovat velkou únavu a problémy se spánkem.

 

Jak poznat, jestli máte málo testosteronu?

Hladina mužského hormonu testosteronu přirozeně klesá s věkem, pokud však jeho hodnota klesne příliš nízko, může vám to způsobit potíže v různých oblastech života. Mezi nejčastěji uváděné příznaky nedostatku testosteronu patří porucha sexuální funkce, přibývání na váze, náladovost či vypadávání vlasů.

Porucha sexuální funkce

Málo testosteronu v prvé řadě poznáte v posteli. Nesprávná funkčnost erekce a dlouhodobá ztráta libida jsou jasnými projevy nedostatku tohoto hormonu. Ačkoliv testosteron sám nevede k erekci, stimuluje receptory v mozku vytvářející oxid dusný, který ji pomáhá vyvolat.

Neplodnost

Nízká hladina testosteronu může stát i za problémy s neplodností. Hormon má velký význam při tvorbě semenné tekutiny, a pokud je jí nedostatek, nemůže zajišťovat pohyb spermií. A pomalé spermie znamenají malou šanci na početí.

Nadváha a ubývání svalové hmoty

Pokud máte málo testosteronu, projeví se to fyzicky i psychicky. Mezi výrazné projevy na fyzické rovině patří rozhodně přibývání na váze – bavíme se především o tucích. Tuk se začíná ukládat hlavně na břiše a na hrudi, což může vést k růstu prsní tkáně. Problém tkví v tom, že v těle nastala hormonální nerovnováha s nadbytkem ženského hormonu estrogenu.

Náladovost a nesoustředěnost

Studie dokazují, že málo testosteronu v těle vede ke změnám nálad, pocitům smutku a depresím. Nízká hladina hormonu může stát i za potížemi s koncentrací a pamětí. Nedostatek testosteronu můžete poznat i z toho, že máte potíže se spánkem. Protože to může vést k dalším zdravotním problémům, je důležité tento stav nepodceňovat a vyhledat pomoc.

Vypadávání vlasů

S přibývajícím věkem si u více a více mužů všimnete úbytku vlasů. Důvodem je právě klesající hladina testosteronu. V tomto stavu dochází pouze k vypadávání vlasů, zatímco chlupy na těle a vousy zůstávají.

Osteoporóza

Málo testosteronu může vést i k řídnutí kostí. Jedná se o nebezpečný stav, kdy dochází ke ztrátě kostní hmoty a narušení její struktury. Následkem toho může snadněji docházet ke zlomeninám.