Zpět do obchodu

Registrace

Testosteron – jaká je jeho normální hladina u mužů?

Testosteron je neznámější mužský hormon, který v těle zodpovídá za řadu funkcí. Je to hormon zodpovědný zejména za sexuální výkonnost, libido a tvorbu spermií. Pokud jeho hodnota klesne pod určité minimum, mohou se dostavit různé fyzické a psychické obtíže. Normální hladina testosteronu u mužů přispívá k fyzickému zdraví i psychické pohodě. Za zdravou hladinu se považují hodnoty 13,9–32,9 nmol/l. Podrobnější členění naleznete níže.

Nejvyšší hladina testosteronu

Nejvíce mužského hormonu se v těle nachází těsně po 20. roce života. To se projevuje vysokou hladinou energie, zvýšeným libidem, dobrou schopností nabírat svalovou hmotu, ale například také touhou po úspěchu. Většina mužů má dostatečnou hladinu testosteronu do věku okolo 30–40 let. Poté začne docházet k úbytku, který s sebou přináší různé projevy.

Nedostatečná hladina testosteronu

Pokud hladina testosteronu klesne pod zdravé množství, může v organismu docházet k určitým potížím. Většina mužů příznaky neřeší až do té doby, než zaznamenají horší sexuální výkonnost, případně řeší potíže s neplodností. Zdravá hladina testosteronu podporuje fyzické zdraví i psychickou pohodu. Následující potíže mohou být důsledkem jeho nedostatečné hladiny.

  • snížení libida
  • problémy s erekcí
  • neplodnost
  • ubývající svalová hmota
  • pomalejší regenerace
  • náladovost či podráždění
  • úzkostné a depresivní stavy
  • únava
  • horší soustředění

Normální hladina testosteronu

Jak jsme již uvedli, za normální hladinu se považuje rozmezí 13,9–32,9 nmol/l (v zahraniční literatuře se setkáte s hodnotami 400–950 ng/dl). Jak vlastně zjistit, kolik testosteronu máte? Jednoduše u lékaře ze vzorku krve. Ten vám může otestovat celkové množství testosteronu v krvi, nebo jen hodnotu volného testosteronu, který tvoří pouhá 2 % z celkového množství tohoto hormonu v těle.

Snížená hladina testosteronu: 0–13,9 nmol/l (0–400 ng/dl). Tato hladina se obvykle projevuje řadou výše zmíněných příznaků. Bohužel ani to, že jste mladí, neznamená, že nemůžete mít nízkou hladinu.

Normální hladina testosteronu: 13,9–24,3 nmol/l (400–700 ng/dl). Toto rozmezí představuje zdravou normu a neměli byste pociťovat žádné příznaky.

Vyšší hladina testosteronu: 24,3–34,7 nmol/l (700–1000 ng/dl). Jedná se o vyšší hladinu, a pokud ji máte, neměli byste mít nejmenší potíže se sexuálními funkcemi a nabíráním svalové hmoty.

Jaké jsou normální hodnoty testosteronu?

Normální hodnota testosteronu je takový zlatý střed. Nemáte potíže způsobené nedostatkem, jako je snížená sexuální funkce, neplodnost či únava, ale zároveň nemáte zvýšenou hodnotu, která s sebou také může přinášet negativní důsledky. Zdravé množství testosteronu u mužů je klíčové pro vývoj a správné fungování organismu v každé fázi života.

Jak zjistit svou hodnotu testosteronu

Hodnotu testosteronu by vám měl z krevního testu zjistit váš obvodní lékař či urolog. Nejvyšší hodnota je vždy po ránu. Běžně se provádí test na celkový testosteron, můžete si však nechat vyšetřit pouze volný testosteron. Ten představuje pouhá 2 % z celkového množství hormonu v krvi. Pokud je vaší prioritou budování svalové hmoty, pak je pro vás klíčové znát hodnotu právě volného testosteronu.

Normální hodnota testosteronu

Normální hodnota se pohybuje v rozmezí přibližně 13,9–32,9 nmol/l. Můžete se setkat s hodnotami i v jednotkách 400–950 ng/dl a to hlavně v zahraničních zdrojích. Dá se říct, že cokoliv pod 13,9 nmol/l je málo. Nízké hodnoty testosteronu s sebou nesou nebezpečí neplodnosti, zhoršené erekce, únavy, úbytku svalové hmoty, horší regenerace po zátěži, špatného soustředění, ale dokonce i riziko úzkostných stavů a depresí.

Za optimální hodnotu testosteronu se považuje rozmezí 13,9–24,3 nmol/l (400–700 ng/dl). Pokud vám lékař změří hodnotu v tomto rozmezí, neměli byste pociťovat žádné příznaky nedostatku testosteronu. Pokud nějaké výše zmíněné potíže máte, mohou pramenit z něčeho jiného.

Příliš mnoho testosteronu – může to vadit?

Většina mužské populace řeší nedostatek testosteronu, ale mladší muži a muži středního věku se někdy mohou setkat i s nadbytkem. Pokud se nacházíte nad normálními hodnotami uvedenými výše, disponujete aktuálně vyšší hladinou testosteronu. Ta je v rozmezí 24,3–34,7 nmol/l (700–1000 ng/dl). V takovém případě zřejmě nevíte, co je to špatná erekce a neznáte potíže spojené s budováním svalové hmoty.

V některých případech se testosteron může zbláznit a vystoupat ještě výše. Příliš vysoká hodnota s sebou přináší komplikace. Uvádí se, že muži s extrémním nadbytkem testosteronu mají tendence pít více alkoholu, kouřit, je u nich vyšší riziko zranění. Paradoxně se nadbytek může, stejně jako nedostatek, projevovat neplodností, vysokým libidem, ale i nadměrným ochlupením, vysokým krevním tlakem a agresí. Nadbytek je třeba řešit se svým lékařem. Na vině může být užívání steroidů nebo jiných hormonálních látek, a pokud je vysadíte, hladina by se měla vrátit do normálu.

Zpět do obchodu