KOUPIT

Hladina testosteronu a estrogenu u žen

Tynna
10. 10. 2022
Testosteron je mužský pohlavní hormon neboli androgen, který se v malém množství produkuje v ženských vaječnících. V kombinaci s estrogenem, ženským pohlavním hormonem, pomáhá testosteron při růstu, udržování a obnově ženských reprodukčních tkání, kostní hmoty a lidského chování.
Vaječníky produkují jak testosteron, tak estrogen. Poměrně malé množství testosteronu se uvolňuje do krevního oběhu z vaječníků a nadledvinek. Kromě toho, že je estrogen produkován vaječníky, je také produkován tukovou tkání těla. Tyto pohlavní hormony se podílejí na růstu, udržování a obnově reprodukčních tkání. To však není vše. Ovlivňují také další tělesné tkáně a kostní hmotu.

Co jsou to hormony?

Hormon je chemická látka. Je vylučována jednou tkání a cestou tělních tekutin putuje do jiné tkáně v těle, aby ji ovlivnila. Hormony jsou v podstatě “chemičtí poslové”. Mnohé hormony, zejména ty, které ovlivňují růst a chování, jsou významné pro muže i ženy.

Množství a hladiny hormonů se denně mění. Pohlavní hormony, estrogen a testosteron, se vylučují v krátkých dávkách – pulzech -, které se mění z hodiny na hodinu a dokonce i z minuty na minutu. Uvolňování hormonů se mění mezi dnem a nocí a mezi jednotlivými fázemi menstruačního cyklu.

Co je to estrogen?

Estrogen je celá třída příbuzných hormonů, která zahrnuje estriol, estradiol a estron.

Estriol se vytváří z placenty. Je produkován během těhotenství.

Estradiol je primárním pohlavním hormonem plodných žen. Tvoří se z vyvíjejících se ovariálních folikulů. Estradiol je zodpovědný za ženské vlastnosti a sexuální fungování. Estradiol je také důležitý pro zdraví ženských kostí. Estradiol přispívá k většině gynekologických problémů, včetně endometriózy a myomů, a dokonce i k rakovině u žen.

Estron je rozšířen po celém těle. Je to hlavní estrogen přítomný po menopauze.

Proč dochází k poklesu hladiny estrogenu?

Existuje mnoho důvodů, proč hladina estrogenu klesá, včetně:

 • Hypogonadismus
 • Hypopituitarismus
 • Těhotenské selhání (estriol)
 • Perimenopauza a menopauza (estradiol)
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
 • Nervová anorexie (porucha příjmu potravy)
 • Extrémní cvičení nebo trénink

Mezi léky, které blokují estrogen, patří klomifen, který tělu “namlouvá”, že má sníženou hladinu estrogenu. Nízké hladiny estrogenu se u žen vyskytují také bezprostředně po porodu a také během kojení.

Ženy s nízkým obsahem tělesného tuku často neprodukují dostatečné množství pohlavních hormonů. To může být problém pro ženy, jako jsou atletky, modelky a gymnastky. Může to být také problém pro ženy s poruchami příjmu potravy. U těchto žen může dojít k zástavě menstruace, tzv. amenoree. Může u nich také dojít k osteoporóze – řídnutí kostí – a zlomeninám, jakož i k dalším onemocněním, která jsou po menopauze častější u starších žen.

Potom budou lidé lépe rozumět tomu co dostávají, proč je to důležité, a proč když to má v názvu “mystický testosteron”, že to nemá i stejně “mystické účinky” jako syntetická verze hormonu samotného. Jako s mnoha produkty na přírodní bázi, je nutné pro lepší detekci a pocítění výsledků prvně vytrvat a pak sledovat kontrast, když se vysadí.

Klesá v menopauze hladina estrogenu?

Ano. Hladina estrogenu v menopauze klesá. Jedná se o přirozený přechod u všech žen mezi 40. a 55. rokem života. K poklesu estrogenů může dojít náhle u mladších žen, kterým byly odstraněny vaječníky, což má za následek tzv. chirurgickou menopauzu.

Perimenopauza je období přechodu před menopauzou. V této fázi začíná první přirozený pokles hladiny estrogenu. Začínají také další fyziologické změny. Ženy procházející perimenopauzou mohou spolu s dalšími příznaky menopauzy pociťovat nárůst hmotnosti. Může se například objevit nepravidelná menstruace, návaly horka a vaginální suchost.

Menopauza nastává v průměru v 51 letech. Když k ní dojde, ženské tělo produkuje méně estrogenu a progesteronu. Pokles hladiny estrogenu v menopauze může způsobit nepříjemné příznaky, včetně:

 • návaly horka
 • noční pocení
 • suchost nebo svědění pochvy
 • Ztráta libida nebo sexuální touhy

U některých žen se objevuje špatná nálada. To může, ale nemusí souviset se ztrátou estrogenu. Nižší hladina estrogenu může také u žen zvyšovat riziko srdečních onemocnění, mrtvice, osteoporózy a zlomenin.

Proč se hladina estrogenu zvyšuje?

Během puberty je normální, že se hladina estrogenu zvyšuje. Je to proto, že tento hormProč se hladina estrogenu zvyšuje?
on podporuje změny v těle mladých dívek. Hraje například roli při vývoji prsou, zralejších křivek postavy, plnějších boků a ochlupení v pubickém a podpažním svalstvu.

Kromě toho se vysoké hladiny estrogenu vyskytují u žen s extrémní nadváhou. Hladina estrogenu se zvyšuje během zdravého těhotenství a zvýšená hladina estrogenu může být pozorována u nádorů vaječníků, varlat nebo nadledvinek.

Některé léky, jako jsou steroidní léky, ampicilin, léky obsahující estrogen, fenothiaziny a tetracykliny, mohou zvyšovat hladinu estrogenu.

Co se stane, když hladina testosteronu stoupne nebo klesne?

Pokud vaše tělo produkuje příliš mnoho testosteronu, můžete mít nepravidelnou nebo chybějící menstruaci. Můžete mít také více ochlupení než průměrná žena. U některých žen s vysokou hladinou testosteronu se objevuje čelní plešatění. Mezi další možné účinky patří akné, zvětšený klitoris, zvýšená svalová hmota a prohloubení hlasu.

Vysoká hladina testosteronu může také vést k neplodnosti a běžně se vyskytuje u syndromu polycystických vaječníků (PCOS). PCOS je endokrinní onemocnění, které se někdy vyskytuje u žen v plodném věku, které mají potíže s otěhotněním. Ženy s PCOS mají příznaky podobné těm, které vyvolává vysoká hladina testosteronu. Patří mezi ně:

 • Obezita
 • Tělo ve tvaru jablka
 • Nadměrné nebo řídnoucí ochlupení
 • Akné
 • Nepravidelnost menstruace
 • PCOS je spojen s:
  • Vyšší hladina cirkulujících mužských hormonů
   inzulínovou rezistencí
  • Nesnášenlivostí sacharidů – stavy, které způsobují náchylnost k přibírání na váze.
  • Nízkou hladinou HDL — “dobrého” — cholesterolu
  • Zvýšenou hladinou triglyceridů
  • Vysoká hladina LDL — “špatného” — cholesterolu
  • Obezita
  • Vysoký krevní tlak

S přibývajícím věkem žen s PCOS se přítomnost těchto rizikových faktorů podílí na zvyšování rizika srdečních onemocnění.

V době menopauzy dochází u žen od 20 let k poklesu testosteronu, který se již dále nesnižuje.” Tento pokles může souviset se sníženým libidem. Některá zjištění naznačují, že substituční léčba testosteronem může u některých žen v perimenopauze a postmenopauze prospět sexuálním funkcím. Náhrada testosteronu se nedoporučuje u žen s rakovinou prsu nebo dělohy. Může také zvýšit pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění nebo onemocnění jater. Odborníci jsou tedy ohledně doporučení opatrní.

Jak poznám, že mám příliš vysoké nebo příliš nízké hladiny hormonů?

Váš lékař může provést fyzikální vyšetření a posoudit vaši zdravotní situaci a příznaky, aby určil, zda jsou zapotřebí další laboratorní testy ke kontrole hladiny hormonů. Tyto testy mohou být důležité, pokud máte zdravotní potíže, jako je PCOS, nebo jste přestala menstruovat kvůli nadměrnému sportovnímu tréninku nebo mentální anorexii. Pokud testy prokáží abnormální hladiny hormonů, může vám lékař předepsat účinnou léčbu.

Sdílet na 
KOUPIT

Doporučujeme

DOPRAVA od 39Kč
VÝPRODEJ - DATUM SPOTŘEBY 09/23
4 tablety denně
Energie na 1 měsíc – 120 tablet
tst booster 120 tablet
790 Kč
VÝPRODEJ - DATUM SPOTŘEBY 09/23
AKCE
DOPRAVA ZDARMA
Energie na 3 měsíce – 360 tablet
1580 Kč
2370 Kč